. Ma Ervin napja van.
Gyűrűk bűvöletében
2017-02-24 00:15:16
Gyűrűk bűvöletében

Gyűrűk bűvöletében

A Szabad Föld Online február 23-án riportot közölt Radosza Sándorral, „Gyűrűk bűvöletében” címmel.

 

A maglódi városi könyvtárban folytatott beszélgetésből kiderül, hogyan is született az egyesek által a Rubik-kockáéhoz mérhető jelentőségű, mások szerint a közelmúlt legsikeresebb taneszközeként számon tartott találmány, a játékra és tanulásra egyaránt alkalmas Radosza-gyűrű eszközcsalád. A maglódi feltaláló (és író, szerkesztő, riporter) még egy győri általános iskola első osztályosaként gyakran kapott feddést a tanító nénitől, mert a betűkészlet némely darabja elveszett, a másik szamárfüles lett, a harmadik meg zsírfoltos…

 

„Háborgott az igazságérzetem, miért nem csinálnak használhatóbb betűkészletet. Felnőttként pedig elgondolkodtam, mi lenne, ha jómagam rukkolnék elő ilyen taneszközzel – meséli Radosza Sándor. – Győrben építőipari technikumot végeztem, a zsámbéki tanítóképzőn diplomáztam, egy időben pedagógusként is dolgoztam. Ezek alapján támadt bátorságom hozzá, hogy a megoldáson törjem a fejem. Először két egyforma átmérőjű gyűrűt építettem össze, de nem működött jól. Végül több próbálkozás után eljutottam a háromdimenziós változathoz, ebből fejlesztettem ki a gyűrűk jelenlegi felépítését.”

 

Az 5–10 éves gyermekeknek készített térbeli képességfejlesztő taneszköz és logikai játékcsoport szinte előbb terjedt el külföldön, mint itthon. A betűket tartalmazó változat angol, német, svéd, román és szlovák nyelven is kapható. Az egyik északi országban most kezdték tesztelni, hogyan vezethetik be a használatát az oktatásban. Nálunk inkább az óvodákban népszerű, a számukra készült tesztgyűrűvel jól mérhető az iskolaérettség. Az iskolaigazgatóknak viszont nincs szabadon felhasználható pénzkeretük, noha a pedagógusok és a szülők is örülnének, ha ezzel a játékos, szórakoztató módszerrel tanulhatnának a gyerekek. Az írás és a számolás tanulásához kifejlesztett gyűrű mellett a turista-témakört felhasználón hazánk nevezetességeivel lehet ismerkedni, egy gyulai pedagógus pedig a zenetanításhoz tervezett koncepciót, ám felmerült már a Braille-írást alkalmazó változat is.

 

A Radosza-gyűrűk bármely verziójának használata egyaránt fejleszti a logikus gondolkodást, a térlátást, a memóriát, a kombinációs és koncentrációs képességet, de a kézügyességet, illetve a finommotorikát is. Otthoni játékra, házi feladatok elkészítésére, órai gyakorlásra, napközis foglalkozásra vagy akár táborban, osztály- és évfolyamversenyek rendezésére szintén alkalmas.

 

Forrás: szabadfold.hu

Fotó: Németh András Péter



Utoljára frissítve: 2017-02-24 00:16:09

További híreink
A bántalmazott nép és a kritikát nem tűrő remény
Demokratának lenni, azt jelenti, hogy megengedjük magunknak és másoknak is azt, hogy kérdései, sőt kételyei legyenek – Perintfalvi Rita FB-jegyzete.
2024-04-21 10:22:49, Hírek, Fókuszban Bővebben
Balog Zoltánt saját hittársai jelentették fel a zsinati bíróságon
A Magyarországi Református Egyház tíz tagja feljelenti Balog Zoltán püspököt a zsinati bíróságon – tudta meg az RTL Híradó Vargha Anikó egykori kántortól.
2024-04-18 17:49:43, Hírek, Fókuszban Bővebben
Magyar Péter a Varga Judit-interjúról
Épp csak a kegyelmi botrányról és a kormánytagokat érintő korrupciós bűnügyről nem volt szó – reagált Magyar Péter a volt feleségével, a volt igazságügyi miniszter Varga ...
2024-03-28 21:01:25, Hírek, Fókuszban Bővebben

Hozzászólások

Még nem érkezett be hozzászászólás! Legyen ön az első!

Hozzászólás beküldéséhez kérjük lépjen be vagy regisztráljon!
Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók munkáját és kórházi jelenlétét mostantól váratlanul ellenőrizhetik,...
Bővebben >>