![]() |
|
|
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
Képzőművészeti kiállítás nyílt augusztus 20-án a MagHázban Breznyik József egykori postamester festményeiből.
A maglódi evangélikus temető Ecser felőli oldalsó kapujánál, a Bartha-kripta mögött áll egy szürkeségében, visszafogottságában is figyelemre méltó sírbolt. Középen a félkör alakú felirat: Breznyik József 1887–1965, alatta Breznyik Vilma 1882–1968. Kétoldalt pedig: Garamszeg Pálné 1906–1980, Garamszeg Pál 1905–1982, illetve Garamszegi Pál 1927–1977, Garamszegi Pálné 1919–1993.
A postahivatalokat akkor is az állam, a postamesterségeket azonban magánvállalkozók tartották fenn. A Breznyik-testvérek tehát az utóbbi kategóriába tartoztak. Hogy pontosan mettől meddig melyikük is volt a postamester, azt egyelőre ugyanúgy nem tudjuk, mint ahogy azt sem, hogy mikor költöztek át a szomszédos Ecserről (ahol Mária nevű nővérük nyugszik, míg Károly Budapesten halt meg). Ma is áll azonban a Sugár utca és a Wodiáner utca sarkán az az épület, amelyet Breznyik József építtetett, és amelynek állomás felőli traktátusát postának rendezte be. A hivatali helyiség falát pedig festményei borították be.
A maglódi postamester Váchartyánban született 1887. január 30-án. Polgári és művészi pályafutásának több mint 50 évét töltötte Maglódon. A Breznyik József képeiből augusztus 20-a alkalmából a MagHázban megnyílt kiállítás kurátora, Garamszegi Pál visszaemlékezéséből (és így a megnyitóra készült emléklapról) tudjuk, hogy a molnár édesapa mind az öt gyermekét taníttatta. Közülük s művészet iránt fogékony ifjút 1903-ban vették fel az Országos Magyar Királyi Iparművészeti Iskolába. Az ekkor a világ élvonalához tartozó magyar festészet olyan óriásai tanították, mint Benczúr Gyula. Breznyik József a díszítő festészeti szakon végzett ötéves képzés után.
A két esztendőnyi honvédség által megedződött férfi nevét 1912. március 14-i bejegyzésében örökíti meg először a maglódi posta szemlekönyve, ugyanis sikeres távbeszélő vizsgát tett. A postát ekkor már nővére, Vilma vezette, akitől 1914. május 1-jével előbb csak ideiglenesen, annak 3 hónapi szabadságára, később végleg átvette a postamesterséget. Breznyik József 1954-ben innen ment nyugdíjba. A postamester igazi színfolt volt Maglód életében. Visszahúzódó, már-már különc embernek tartották, aki sosem házasodott meg, fényképezni sem engedte magát, szinte az egyetlen ismert fotó hagyatékából maradt ránk. Munkája mellett valójában gondosan ápolt díszkertjének, különösen pedig a művészetnek élt.
A nyugalmazott postamester idős korában is szívesen festegetett. Az 1965. március 18-án elhunyt Breznyik József hamvai az Öregtemetőben nyugszanak. Képei közül néhány ismeretlen maglódi tulajdonosoknál lehetnek. (Nővére három esztendővel élte túl.) A MagHáz-beli kiállítást még a Szeberényi Lajos Helytörténeti Gyűjtemény korábbi kezelője, Temlin János kezdeményezte, a tárlat mostani megvalósulása azonban Garamszegi Pál munkája. A képek augusztus 20-ától egy hónapon keresztül láthatók.
Így fonódik egybe Maglódon a posta (hely)története egy család múltjával és a művészettörténettel.
2. fotó: Breznyik József maglódi postamester aranygombos ingben 3. fotó: A 70-es évekig működő postaépület a Sugár utcában 4. fotó: A kiállítás kurátorától, Garamszegi Páltól Tabányi Pál polgármester átveszi a 100 számozott emléklap 1. példányát 5. fotó: A kiállítás képei és első látogatói
|
|
|
|