![]() |
|
|
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
Találd meg a Te utad! – ez áll a Mária-út honlapján. Parancsolat ez? Felszólítás? Kérés? Kívánság?
A 10 éves Mária-út a szervezők szerint „több, mint turistaút, több, mint zarándokút, több, mint értékes program, több, mint értékek gyűjteménye, több, mint az önismeret útja… Több, mint új szemlélet, több, mint jó társaság, több, mint kultúra, több, mint szakralitás, több, mint turisztikai ajánlat, több, mint spirituális élmény, több, mint Közép-Európa felfedezése, több, mint az országkép gazdagítása – több, mint 1400 km…”
Mégis mi, ha mindezeknél több? Papíron a Mariazell–Budapest–Csíksomlyó közötti 60 napos, 1400 km-es zarándokút. Aki ezen elindul, nem tudhatja, kivel, hol és hogyan hozza össze az út – a sors, a Sorsfordító.
Hogy valójában mi a Mária-út, azt november 17-én Falusi-Tóthné Koller Ilona mutatta meg a MagHázban tartott élménybeszámolójával. A képviselőasszony, jógaoktató a több mint 900 km-es 2. szakaszt 2011-ben harmadmagával, Sarankó László és Gergely társaságában kerékpárral tette meg. Idén április 25-én pedig gyalog vágott neki a 40 napos menetnek.
Útközben 3 bakancs szolgálta ki, és szakadt le a lábáról, néha már azt hitte, mezítláb tocsog a tavaszi esők áztatta földön. Aludt a padlón, de vetett ágyban, néha használt ágyneműben, máskor patyolat tisztában is. Evett a földön, ahogy (többnyire) fenséges vendégségben is. Hol polgármesterek fogadták őket a városházán, hol a gyülekezetek a templomokban; hol az egyszerű emberek simogatása, hol tárogatószó támogatása segítette őket tovább.
Valószínűleg akkor értette meg Ilona is, mi szükség van a vízhólyagokra és egyáltalán a Mária-útra, amikor találkozott azokkal, akik nem mehettek vele, és kérték: „Értem is gyalogoljon!” Leginkább pedig akkor, amikor az egyik megállónál azzal a két szelíd, tolókocsiban ülő nővel hozta össze a jó sors, akik biztosan szívesen elcserélték volna a kerekes széküket akár 1000 vízhólyagért is. Az ilyen felismerésektől erősödik az ember hite.
Azt hitte, egyébként, a feladat az: „Menj, menj, menj!” Azt hitte, a megérkezés ezért majd katartikus lesz. De nem. Mert nem mindig a megérkezés a valódi cél. Már a tudat például, hogy maglódiak egy csoportja „csak” az ő kedvéért elkísérte egy szakaszon, elég örömet nyújthatott volna az úton. Az úton, amely, vízhólyagok ide vagy oda, eső és sár ellenére, 1000 km gyaloglás dacára gyönyörű volt. Az úton, amelyet az örömök mellett valódi csodák kísértek végig. „Soha senki nem vándorol egyedül” – ez bizonyos, akárha úgy tűnik is, magunkban baktatunk. Ilona is jobban tudja már, mint valaha, könnyezve meg is vallja, hogy van, akire mindig, minden körülmények között számíthat.
– Észrevettétek, kérdezte a hallgatóság soraiban ülő családtagjaitól, hogy mióta hazajöttem, nem is beszéltünk arról bizonyos gondról, és mintha „magától” megoldódott volna? Meghatva mondott köszönetet férjének is, aki kezdettől biztatta: „Menj csak! Hisz neked ez fontos!” – Tán mindketten tudták, maradni néha nehezebb, mint elindulni. El kell hát indulni. „Van egy jó hely, odamegyek. / Lerakom ott a terheket. / Ott fenn a hegyen van az a hely, / Ahol a szív békére lel…” – szólt befejezésül a dal, amelyet akkor is dúdolt a zarándok, amikor azt hitte, már jártányi ereje sincs. Volt.
Mert van az a hely, ahol a szív békére lel. Bennem nem múlsz. Találd meg a Te utad!
A képek forrása: mariaut.hu
|
|
|
|