![]() |
|
|
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
A rendszerváltás óta hét díszpolgári címet ítélt oda a maglódi képviselő-testület, de tudomásunk van két 1927-es kitüntetésről is. „Maglód község közönsége kegyeletes ünnepség keretében leplezte le a hazáért hősi halált halt fiainak emlékoszlopát. Az ünnepségen megjelentek gróf Teleki Tibor, a kerület nemzetgyűlési képviselője, Agorasztó Tivadar, a vármegye alispánja, Meskó Rudolf, a járás főszolgabírája, a Vitézi Szék, a katonai parancsnokság képviselői, valamint a község és a messze környék előkelőségei és érdeklődő lakossága. Az érkező előkelőségeket Meskó Rudolf főszolgabíró fogadta. A fogadtatást az összes templomokban istentisztelet követte, ahonnan a közönség a feldíszített emlékoszlop elé vonult, ahol az ünnepély szép és megható keretek között folyt le. Az emlékmű létesítése Ernst Vilmos maglódi főjegyző agilis tevékenységének eredménye” – jelentette a Magyar Távirati Iroda 1923. november 30-án, pénteken. „Maglód község képviselő-testülete gróf Teleki Tibor országgyűlési képviselőt és Meskó Rudolf járási főszolgabírót a község fejlesztése terén szerzett érdemeik elismeréséül a község díszpolgáraivá választotta meg” – olvashatjuk az MTI 1927. augusztus 23-i jelentését.
1890-ben Gyömrőy Aurél egy téglagyárat építtetett a mai Tófürdő helyén, később Teleki Tibor segítségével az üzem és az állomás között egy kisvasutat létesítettek, melynek köszönhetően a község iparosodása gyorsan fejlődött. Teleki fáradhatatlansága (a magyar királyi titkos tanácsos tagja volt Pest vármegye törvényhatósági bizottságának is) nagyban hozzájárult az 1913-ban megalakult Gyömrői Járás megszervezéséhez, ide tartozott Maglód. Teleki 1922-től 1931-ig a gyömrői kerületet képviselte az országgyűlésben. A Munkapárt, majd a Nemzeti Középpárt tagja, ám megalakulása után az Egységespárt színeiben lett képviselő a 2., majd a 3. nemzetgyűlésben. Az összeférhetetlenségi bizottság elnökévé választották, de a külügyi, a közjogi és a földművelésügyi bizottság tagjaként is tevékenykedett. 1931-ben már nem vállalta a jelöltséget, de közéleti befolyása megmaradt: báró Perényi Zsigmonddal választották meg 1933 júniusában koronaőrnek (a koronaőrök feladata a koronázási jelvények gondviselése volt, a 2. fotón báró Perényivel). Haláláig tagja maradt viszont a felsőháznak. Érdemei elismeréseként már 1930-ban kitüntette a kormányzó az I. osztályú Magyar Érdemkereszttel.
Felsőkubini Meskó Rudolf viszont csak az 1900-as években került Pest vármegye szolgálatába, és életéről is valamivel kevesebb adatot ismerünk. A Trencsén megyei Csacán született 1876-ban. A középiskolát a kassai premontreieknél, míg jogi tanulmányait a budapesti egyetemen végezte. Szolgabíróként a monori járás 8 községéből megalakította a Gyömrői Járást, amelynek 1913-tól a Nemzeti Egység Pártja színeiben való képviselővé választásáig főszolgabírája volt. A járást (1950-es megszűnéséig) 8 község alkotta: Gyömrő és Maglód mellett Ecser, Mende, Péteri, Tápiósáp, Tápiósüly, Úri. Területe, a hozzátartozó községek száma alapján a kisebbek közé tartozott, népsűrűsége viszont magas volt. A főváros közelségének köszönhetően ugyanis népessége és gazdasága, infrastruktúrája gyorsan fejlődött, bár viszonylagos távolsága miatt mégsem kapcsolódott be a formálódó budapesti agglomerációba. Falusias jellegét mindvégig megőrizte, maga Gyömrő pedig jellegzetes vasutas falu volt. A Gyömrői járás gazdasági és kulturális élete mindenesetre Meskó működése alatt elismerésre méltó fejlődésnek indult.
Kömöcz Andrea 1. kép: Gróf Teleki Tibor és Meskó Rudolf a Magyar Országgyűlési Almanach 1935. évi kiadásában 2. kép: Báró Perényi Zsigmond és gróf Teleki Tibor, koronaőrré választásuk után, 1933-ban az Országgyűlésben 3. kép: Koronaszemle 1938-ban, Teleki Tibor a kép szélén ül 4. kép: Koronaszemlén
Az 1. kép és az életrajzi adatok túlnyomó részének forrása az 1935-ben kiadott Magyar Országgyűlési Almanach: itt és itt A Teleki Tibort ábrázoló képekért és a kiegészítő biográfia adatokért köszönet illeti a Magyar Koronaőrök Egyesületét, külön köszönet jár Haranghy Miklós úrnak
|
|
|
|