![]() |
|
|
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
Október 1-jével megkezdődött az őszi avarégetési szezon.
Az avarégetés mindig felborzolja a kedélyeket Maglódon. Sok a téves információ, nagy a tájékozatlanság. A környezetvédők ellenzik az égetést, mások pedig még intenzívebb vehemenciával várják a lehetőséget, hiszen egyelőre a zöldhulladék-szállítás lehetősége jóval csekélyebb, mint az eddig megszokott (és persze égetni könnyebb, egyszerűbb is, mint akár zsákolni, akár a modern környezetvédelmi és etikai normáknak megfelelni).
A „Maglód Nagyközségi Önkormányzat Képviselő-testületének 23/2003. (XII. 1.) Kt. rendelete” részletesen tartalmazza a hatályos szabályozást, amely mindenki számára elérhető a maglod.hu oldalon (az Önkormányzat fül alatt a Dokumentumok között olvashatók a hatályos Rendeletek, ez az 5. pontnál, a Városüzemeltetés, közterület-felügyelet, kommunális ügyek témakörben).
„A helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről és a településtisztaság egyes kérdéseiről” szóló helyi jogszabály tehát a levegő tisztaságának védelme érdekében előírja, hogy „A település belterületén légszennyező anyagok ártalmas mennyiségben történő kibocsátásával járó tevékenység végzése tilos. A település közigazgatási területén tilos a szemét és más hulladék (avar és kerti hulladék kivételével) engedély nélküli égetése. A kerti művelésből keletkezett hulladékot égetés útján napközben derült égbolt és szélmentes idő esetén lehet megsemmisíteni, e rendelet 28. §-ában szabályozott módon.”
„Avart és kerti hulladékot (nem hasznosított fű, lomb, gyökérmaradvány, szár, levél, nyesedék) csak telken és megfelelően kiválasztott tűzrakó helyen szabad égetni úgy, hogy az az emberi egészséget és a környezetet ne károsítsa, és az égetés hősugárzása kárt ne okozzon Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat más kommunális, illetve ipari eredetű hulladékot (PVC, veszélyes hulladék). Az avar és kerti hulladék csak száraz állapotban égethető. Égetést kizáró körülményeknek kell tekinteni a ködös, erősen párás, szeles, illetve a teljesen szélcsendes esős időszakot, valamint ha az arra illetékes hatóság tűzgyújtási tilalmat rendel el. A lakosság egészsége és a levegő tisztaságának védelme érdekében az avar égetése évente kizárólag két időszakban megengedett: a) tavasszal: március 1. és április 30. között, b) ősszel: október 1. és november 30. között. Tilos az avar égetése hétköznap 18 óra után, szombaton 14 óra után, valamint vasár- és ünnepnapokon egész nap. A szabadban tüzet gyújtani, tüzelőberendezést használni csak úgy lehet, hogy az a környezetére tűz- vagy robbanásveszélyt ne jelentsen. A szabadban a tüzet és üzemeltetett tüzelőberendezést őrizetlenül hagyni nem szabad, s veszély esetén, vagy ha arra szükség nincs, a tüzet azonnal el kell oltani. A tüzelés, a tüzelőberendezés használatának színhelyén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétbe helyezni, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg a tűz eloltható. A kerti hulladék elszállítására a szervezett és meghirdetésre kerülő lomtalanítási akció is igénybe vehető. [A rendelkezés e része ugyan hatályos, de a Vertikál Zrt.-vel a törvény alapján kötött szerződés óta nem érvényes, azaz a lomtalanításba már nem lehet kerti hulladékot tenni!] A hatóságilag elrendelt általános tűzrakási tilalom alól a rendelet nem ad felmentést.” [28. § (1)–(11) bekezdés]
A fenti összefoglaló tehát nem az egész rendeletet ismerteti. A teljes szöveg a maglod.huoldalon olvasható.
A környezetvédők szerint az avarégetés káros a környezetre és az emberi egészségre egyaránt. Az értékes szervesanyagból ugyanis az égetés során olyan hamu keletkezik, amely csak korlátozottan alkalmas talajerő-utánpótlásra, nagyobb mennyiségben pedig egyenesen rombolja a talaj humuszkészletét. Komposztáláskor (2. kép) viszont maradéktalanul elbomlanak a növényi részek, és hasznos humusz keletkezik. Már egy átlagos kerti tűz is, amelyben vegyesen égetnek avart, fűnyesedéket és gallyakat, légszennyezést okoz. A nagy szennyezést elsősorban az váltja ki, hogy alacsony a tűz hőmérséklete, így nem ég el vagy csak félig a kerti hulladék. (A zoldvalasz.hu tételesen fel is sorolja a keletkező káros anyagokat és átlagos mennyiségüket, amelyek különösen a gyermekek és a nagyon idősek szervezetére ártalmasak.) A komposztálás mellett ajánlott másik módszer, ha fűnyíróval kaszáljuk át és aprózzuk fel a leveleket, amit talajtakaróként a pázsiton hagyhatunk, és használhatjuk a felhajtón, sétaösvényeken, a kerti ágyásokon, a fák és egyéb növények körül is. |
|
|
|