![]() |
|
|
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
A maglódi közterület-felügyelet egyik autójába szállok be. Mindnyájan találkozunk nap mint nap a kis fehér Suzukival és természetesen Varga Lajos közterület-felügyelővel is. Őt kísérem el mai körútjára.
„Egy átlagos reggel a munkaidőm a hivatalkezdéskor, reggel 8-kor indul, és hivatalzárásig tart. Az élet persze ezt rendszeresen felülírja, sokszor az éjszakába is belenyúlik, a szombat-vasárnapokba, az ünnepnapokba. Ez a munka állandó jelenlétet, állandó elérhetőséget igényel” – kapom az első általános leckét Maglódból. A várost egyébként kettéosztották, a másik fele a kollégáé, Varga Mártoné. Nem testvérek, a közös munkán kívül névrokonság köti össze kettőjüket.
Szép lassan elindulunk, a Fő utcán, majd fel a Dózsa György utcán. Alaposan körbenézünk. „Meghatározott útvonalam van, amit még a hivatalba érkezés előtt körbejárok: a patakparttól kezdve az Öregfalun át, végigmegyek Krisztinatelepen, a központon. Ami nem való a közterületre, azt megjegyzem, aztán az irodában a kollégákkal, közvetlen felettesemmel, a jegyzővel megbeszéljük a teendőket. Más esetekben felszólítással szoktam kezdeni az intézkedést például nyáron a füves-gazos területeknél. Határidőket szabok ki, de lehet velem beszélni. Ha az illető azt mondja, nem tudja 4-5 nap alatt rendbe hozni, de egy hét múlva, 10 nap múlva jöjjek ki, nézzem meg, mert addig elkészül, akkor ezt természetesen elfogadom” – emberek vagyunk, vallja Lajos meggyőződéssel. „Összességében folyamatosan járőrözök, kivételt képez, amikor irodai munkára szólít a kötelesség, ilyenkor kieshet egy-két óra.”
Már az Aradi utcában gurulunk, egy hosszú, gazzal benőtt, telek előtt állunk meg. Mivel az ingatlan lakatlan, de több tulajdonosa is van (ecseriek és budapestiek az örökösök), a közterület-felügyelő ajánlott levélben hívja fel figyelmüket a terület tisztán tartására, gondozására. Természetesen a mindenkori tulajdonos vagy használó köteles a területet rendben tartani.
A Sugár úton autózunk visszafelé, elhajtunk a villámcsapást szenvedett ház előtt is. Szerencsére már folyik a javítás. Van-e a tűzesetekkel dolga a közterület-felügyelőnek? „Ha magánterületen leég egy ház, tulajdonképpen nincs teendőm, a szolgálat előtt mégis benéztem –árulja el Lajos. – A középületek felügyelete viszont természetesen hozzánk vannak rendelve. Az állagmegóvásuk is, például a rongálások megakadályozása, felderítése, jegyzőkönyvezése. Legyen az iskola, polgármesteri hivatal, vasútállomás.”
E maglódi filantrópiát az sem csorbítja, hogy sok a „téves” hívás. Amikor például éjjel hiába mondja Lajos az esetleg kétségbe esett telefonálónak, hogy egy adott eset a mentőkre vagy a tűzoltókra tartozik, hivatalból el kell járnia, a segítségnyújtást nem háríthatja át másra, és jegyzőkönyvet is fel kell vennie. „Most vasárnap is kora reggel kérdezték tőlem a gyepmester számát, mert eltűnt egy kutyus. Hála Istennek, meglett a kutya! – derül fel Lajos komoly arca. – Ilyesmi havi szinten előfordul. Az állattartás, ebtartás egyébként valóban hozzám tartozik.”
Mégis, mik azok a jellemző esetek, amelyekkel a közterület-felügyelő városunkban találkozik? Kezdjük a téllel! „Nagyon sokszor tapasztalom, hogy hóesés után még két nappal is érintetlen a járda, mármint egy-két tipegésnyomtól eltekintve. Vonatkozik ez az ónos esőre is. Pedig ha valaki előtt kéz-, lábtörés történik, ne adj’ Isten, komolyabb baleset, a tulajdonost terheli a kártérítés, ha nem állandó lakos, akkor is. A hóeltakarítás, a síkosság mentesítés csak a közintézmények előtt közfeladat. Az állampolgároknak is kb. úgy kellene a sajátjukat is gondozniuk, mint ahogy a MagHáz, a Városháza vagy az iskolák előtt teszik az illetékesek.”
Ősszel, tavasszal legfeljebb az égetés okozhat kellemetlenségeket. „A nyári időszakban pedig a parlagfű-mentesítést emelhetem ki. Gyakran nincsenek a szomszédokra tekintettel a nagy gazzal. Pedig a magokat átfújja a szél, tehát fertőződik a szomszéd telke is. Nagyon sok perpatvar alakul ki abból, hogy nem vagyunk tekintettel egymásra. Tudom, a mai pénzvilágban sajnos ez így működik” – de ezek a következtetések már túlmutatnak mind a közterület-felügyelő, mind a riporter látókörén…
Vajon mennyire vagyunk mi szemetelősök? A mindennapi tapasztalat meglehetősen elkeserítő a lokálpatrióta szemével is. „A szemetelés jellemző maglódra is, de nem jobban, mint máshol, mondjuk Gyömrőn, ahol sokszor járok – állítja Lajos határozottan. – Európa szívében a kicsit európaibb gondolkodást kellene bevezetni. Az emberek fejében helyre kellene tenni bizonyos gondolatokat: vigyázzunk a környezetünkre, és legalább abban a minőségben próbáljuk átadni a következő nemzedéknek, mint amilyenben most élünk” – és lám, ismét túlnéztünk a maglódi horizonton… „Egyébként valóban van összehasonlítási alapom, mert jó viszonyt ápolok a gyömrőiekkel és a péceliekkel is, ahol hárman-hárman vannak ebben a munkakörben.”
Maglód közterület-felügyelői szempontból is „neuralgikus” központjához érkezünk időközben. „A Martinovics tér a kolléga területe, de átfedéssel járunk, ő pedig gyakran elidőz itt, a buszmegállóban.” A buja dzsungellel körbenőtt egykori Szirom-ház romjai meredeznek máris mellettünk. „Ez is a kolléga körzete.” Mégis mit tehetnek, hiszen ez magánterület? „Ennek ellenére nem dőlhetünk hátra, mert nyitott: kerítés van is meg nincs is. Megállunk, benézünk, ha arra járunk. Felderítjük mi is, hogy éppen beköltözött-e valaki.” Mármint hajléktalanok? Tudja-e azt valaki ebben a munkakörben, egyáltalán mennyien lehetnek? „Nem tudom, Maglódon hány hajléktalan él. Többen vannak, de nem látványos az elhelyezkedésük. Sokan nem szembesülnek vele ezért, hogy XY esetleg hajléktalan. Magánházaknál, kis fészerben húzzák meg magukat vagy – mutat Lajos a romházra – illegálisan beköltöznek valahová éjszakára.”
Az iskola mellett elhajtva adódik a kérdés: van-e dolga a közterület-felügyeletnek a gyerekekkel? „Nem egy általános iskolástól elvettem már a cigarettát – említi meg Lajos. – Az ötödikes-hatodikos gyerekek még csak csúnyán néztek rám, amikor kifordíttattam velük a zsebüket. A tinédzserek a másik véglet, ők már kóstolgatják az ital »örömeit« is, esetleg más szerekkel is fokozzák a hatást. Nem tudnak magukkal mit kezdeni. A felnőttek többsége pedig megfáradt a pénzhajhászásba, nem foglalkoznak velük. Elfásultak.” Az iskolásoknál valamivel idősebbek mulatsága a falfirka. Lajos tapasztalata is ez. „Maglódon leszokásban vannak a graffitiról. Talán az utolsó komolyabb balhé a MagHáz Múzsa-szobrának megrongálása volt, de ez az Y-jel megtalálható az iskola falán és a nagyállomás peronján is, meg a Sparnál. Régóta figyeljük a srácot, előbb-utóbb el is kapjuk…”
Varga Lajos közterület-felügyelő azt állítja egyébként, hogy nemcsak Maglód árnyoldalaival találkozik. Eleve örömmel látja az éves értékeléseknél, hogy elégedettek a munkájával, de persze megmondják azt is, ha esetleg valamit „elhanyagol”. Ugyan jók az értékelési mutatói, ám még fontosabb, hogy az emberektől is mindig meg szokta kapni a visszajelzéseket: egy-egy kézszorítást, köszönömöt. „Sokszor leintenek és megköszönik például a gyors intézkedést, egy-egy gazos terület felszámolását, a szemét elszállíttatását, vagy, hogy este, éjszaka is látnak. Rengeteg ilyen visszajelzést kapok.” S ha mégis, mindennek ellenére, elege lenne? „A kikapcsolódás elvileg megoldható, de a gyakorlatban az ember agya mindig odakoncentrál, hogy holnap vajon mire ébredek, mit tapasztalok? Magam oldom meg a kizökkentést: olvasok, és szeretek rajzolni. Szeretek vezetni is: beülök az autóba, elindulok, és megyek, megyek – ez engem teljesen kikapcsol…”
A 7. fotóért (romház) köszönet Schnekta Péternek |
|
|
|